Strona główna Hodowla Koty Kocięta Poprzednie mioty Linki Kontakt
     

   »   OUR CATS           ABOUT US         AVAILABLE KITTENS         PAST KITTENS          CONTACT          LINKS         BICOLOUR
Więcej o nas... Czyli, jak wygląda nasza hodowla

Zapraszamy do krótkiego opisu naszej pracy.
Od małego do dużego

dorastanie kociąt
w y c h o w a n i e Nasze kocięta są z nami oswajane od pierwszych dni życia. Przychodzą na świat u nas w domu. Kotka matka ma wydzieloną przestrzeń dla siebie, gdzie w spokoju może opiekować się maleństwami.
Kocięta w pierwszych tygodniach są stale doglądane, ważone, czasem też dokarmiane ręcznie, brane na ręce i przytulane.

Dorastające młode są wypuszczone na większy teren, aby tam nauczyły się korzystać z misek oraz kuwety.
Czas spędzają na naśladowaniu matki, zabawie między sobą lub ze starszymi
miotami w hodowli, albo po prostu z nami.
Kocięta otrzymują w tym czasie wysoko wartościową karmę, są przyzwyczajane do pokarmu suchego, mokrego oraz surowego i gotowanego, jednak wciąż jeszcze podstawą jest pokarm matki.


Starsze kocięta są oswajane już u nas z codzienną pielęgnacją. Są czesane, kąpane i suszone, nie tylko dlatego aby wyglądały pięknie, ale także po to, by nauczyły się czym jest pielęgnacja i spokojniej znosiły te zabiegi gdy dorosną i będą konieczne.

U nas w hodowli nie praktykujemy odwiedzin kociaków. Z przyczyn ściśle zdrowotnych zrezygnowaliśmy z tego całkowicie. Przed pierwszym etapem szczepień, nie ryzykujemy kontaktów z obcymi, ani u nas w hodowli, ani sami nie wypuszczamy ich na zewnątrz.
Kocięta w tym wczesnym etapie można oglądać na zdjęciach lub filmach które zamieszczamy.  Zdjęć jest zwykle dużo, aby można było obejrzeć kociaka z każdej strony. Czasem dosyłamy dodatkowo robione zdjęcia. 

Charakterystyczne cechy

Najbardziej puszyste z puszystych kotów!


Wygląd persa jest absolutnie unikatowy.

Nawet osoby mało zorientowane w kociach rasach, bezbłędnie rozpoznają persy.


Płaski pyszczek
Nos wysoko między oczami krótkie, grube łapki i długie futro.

To na pewno kot perski.

Na zdjęciu nasz
kocurek Bonus klasy wystawowej, na stole sędziowskim.

Kotów perskich jest wiele, ale
standard jest jeden.


Wymogi na temat fenotypu kota perskiego są szeroko opisane na stronach felinologicznych (pdf)
Głowa: duża okrągła, uszy nisko osadzone w dużej odległości od siebie, czoło
okrągłe i wypukłe, szyja krótka, oczy okrągłe, otwarte. Kot ma mieć płaski pyszczek oraz wysoko osadzony, krótki i przewiewny nos.

 

Niedawno mieliśmy przypadek, kiedy osoba kupiła u nas kociaka w bardzo ładnym typie, po czym po wizycie u weterynarza dowiedziała się od niego, że kot ma wadę (!), bo jego nos jest bardzo krótki i że chyba zanosi się na bardzo długie leczenie, włączając w to zabiegi plastyczne nosa...
Cóż, czasem weterynarze na widok rasowych zwierząt doznają niewyjaśnionych przypływów fantazji, ale trzeba mieć się na baczności, by nie dać się w tę kosztowną bajkę wciągnąć.
Po zmianie weterynarza na innego, kot nagle pozbył się wad, i jest bardzo zadowolony ze swojego krótkiego noska.

Codzienność z persem.
Płaski pyszczek  wymaga nieco innego podejścia. Przede wszystkim miski z których persom będzie się wygodnie jadło, to te  szerokie. Na tyle szerokie, by głowa mieściła się w nich kiedy kot będzie sięgał po jedzenie. Powinny też być w miarę płytkie.

Koty jedzą małymi kęsami w przypadku mięsa, natomiast suchą karmę łapią po jednym lub po dwa ziarenka. Persy nie jedzą szybko i bywa, że trochę rozrzucają pokarm wokoło miski, a podczas picia moczą sobie futro pod brodą oraz policzki. Do picia zalecane są miski z małymi otworami, jednocześnie nie głębokie.
Jeśli mimo to, kot mocno moczy się podczas picia, trzeba próbować z różnymi miskami. Widzieliśmy już różne techniki picia u kota, od zanurzania całej brody w wodzie, po moczenie łapy i dopiero zlizywanie z niej wody.  
Futro często zamoknięte żółknie, jest to normalne zjawisko, natomiast aby wizualnie polepszyć sytuację trzeba, co jakiś czas stosować szampony wybielające dla kotów.

Kanaliki łzowe.
Każdy kot perski, a obecnie często również brytyjskie, mają zwężone kanaliki łzowe. Można raz do roku u weterynarza wykonać zabieg czyszczenia, jednak efekty są krótkotrwałe, a czasem nawet ledwo zauważalne.  Łzawienie z oczu jest u persów znamienne, są okresy kiedy jest ono mniejsze lub większe. Należy jednak zawsze dbać o higienę oczu i nosa, przecierać je letnią przegotowaną wodą, wodą różaną lub specjalnym do tego celu płynem zakupionym w sklepie zoologicznym.
Zaczerwienione spojówki mogą pojawić się w okresie jesienno zimowym, czasem od kurzu lub przeciągu. Należy wtedy poprosić weterynarza o krople i kroplić oczy kilka razy dziennie, po tygodniu wszystko powinno się unormować.

Pielęgnacja kosmetyczna oczu.
Zostawione kilkudniowe zacieki wokół oczu odbarwiają futro, bowiem łezki u persów są koloru ciemnego karmelu. Okolice oczu należy przemywać przynajmniej raz dziennie.

Korzystanie z kuwety.
Aby kot perski dobrze czuł sie w kuwecie, powinna ona być w miarę przestronna. Kocury dorastają do sporych rozmiarów i powinny mieć wygodną możliwość obrócenia się wewnątrz. Koty zakopują w żwirku to co zostawiły, jeśli kuweta jest otwarta podkład będzie się rozsypywał na podłogę. Zalecane są zatem kuwety zamknięte w formie budki z drzwiczkami oraz wycieraczka.Jakie są te persy

Ich wygląd doskonale oddaje ich charakter.  

Czy kot wyglądający jak wata cukrowa może być groźny?:)
Są to jedne z najbardziej łagodnych kotów domowych.
Są stworzone do przytulania. Nie ma w nich cienia agresywności, nie są pamięliwe.
Są to koty otwarte, spokojne i łagodne. Doskonale potrafią bawić się i przebywać z dziećmi nawet tymi małymi.

Koty te bardzo lubią domowe zacisza, przywiązują się mocno do swojej rodziny. Ożywają w towarzystwie ludzi, chcą być zabawiane, głaskane i zauważane. Kiedy natomiast nikogo nie ma w domu, kot perski idzie spać.

Zabawa w wykonaniu tych kotów, to nie godzinne bieganiny po szczytach szaf i regałów. Raczej coś mniej aktywnego, jak zabawa piórkiem, turlanie piłeczki po podłodze, albo krótkie biegi przez salon. Persy mają słabą kondycję i po pół godziny intensywnej zabawy, mają dosyć.

Są to koty raczej pokazowe, choć niektóre przy obcych czują się wyjątkowo nieswojo, zdecydowana większość nie jest bojaźliwa i chętnie nawiązują kontakty z nowymi osobami.  Są ciekawskie i inteligentne, szybko rozumieją, że czegoś im nie wolno, jak na przykład wchodzenie na stół. Nie mają w naturze, aby specjalnie interesować się firankami, kablami czy jakimiś sprzętami domowymi. Niczego nie chowamy przed nimi, w domu mamy różne rzeczy na szafkach i na podłodze.  
Jakie koty hodujemyLinie hodowlane można obejrzeć w rodowodach i liniach pokoleniowych, które są umieszczone pod każdym opisem poszczególnego kota. Są to bardzo silne linie z całego świata, koty z bardzo wysokimi tytułami znane w całym "perskim świecie".
 Dlaczego jest to ważne? Ponieważ wielu hodowców pracowało na obecny typ kota perskiego i szanując pracę poprzedników pragniemy dalej rozwijać ten typ.

Preferujemy umaszczenie typu bikolor, co łatwo zauważyć ponieważ od samego początku tak dobieraliśmy nasze koty, aby właśnie ta cecha była naszą rozpoznawalną. Hodujemy koty typu bi-colour, arlekin i van i tylko takie kocięta przychodzą na świat w naszej hodowli.

Można spodziewać się kolorów:
rudy z białym
kremowy
z białym
czarny z białym
niebieski z białym
szylkret z białym.

Serdecznie zapraszamy do podstrony kocięta jeżeli szukają Państwo tego wyjątkowego kota perskiego.

Serdecznie pozdrawiamy! Hodowla Catmadness *Pl

K O T Y   I   K O C I Ę T A   D O M O W E


Nasze zwierzeta hodowlane

 
 
w górę
 Kontakt:
Hodowla Catmadness
miasto 43-100 Tychy, Śląsk
adres e-mail kontaktowy: kotyperskie@gmail.com
Nasz adres facebook: https://www.facebook.com/Catmadness

Copyright 2008 - 2019 ©Catmadness Hodowla kotów perskich Wszelkie prawa zastrzeżone
Wszystkie Zdjęcia na stronie są wyłączną własnością hodowli Catmadness *PL! Kopiowanie zabronione.