HODOWLA      KOTKI  I  KOCURY      KOCIĘTA      GALERIA      WIĘCEJ O NAS      LINKI  

.


STRONA STARTOWA

Powrót do pierwszej strony
NASZE OBECNE KOTY

Kotki i kocurki które obecnie posiadamy. Ich zdjecia i rodowody
AKTUALNE MIOTY

Prezentacja naszych dostępnych maluchów, opis oraz zdjęcia.
KONTAKT

e-mail: kotyperskie@gmail.com
ENGLISH VERSION

Change website language to English.Więcej o persach...


Po pierwsze pielęgnacja.
Persa trzeba kąpać i czesać. Najlepiej oswajać go z tymi zabiegami stosunkowo wcześnie i nie doprowadzić do odzwyczajenia.

Zadbany pers odwdzięczy się  troskliwym właścicielom swoją wyjątkową urodą.Charakterystyczne cechy persów

Najbardziej puszyste z puszystych kotów

Wygląd persa jest absolutnie unikatowy.

Nawet osoby mało zorientowane w kociach rasach
bezbłędnie rozpoznają persy.Płaski pyszczek, nos wysoko między oczami krótkie, grube łapki i długie futro - to na pewno kot perski.


Nasz kocurek Bonus, klasa wystawowa.

Zdj. na stole sędziowskim.
Kotów perskich jest wiele, ale
standard jest jeden.


Wymogi na temat fenotypu kota perskiego są szeroko opisane na stronach felinologicznych (pdf).

.


 Płaski pyszczek wymaga nieco innego podejścia. Przede wszystkim miski z których persom będzie się wygodnie jadło, to te  szerokie. Na tyle szerokie, by głowa mieściła się w nich kiedy kot będzie sięgał po jedzenie. Powinny też być w miarę płytkie.Koty jedzą małymi kęsami w przypadku mięsa, natomiast suchą karmę łapią po jednym lub po dwa krokiety.

Persy nie jedzą szybko i bywa, że trochę rozrzucają pokarm wokół miski. Zdaża się, że podczas picia moczą sobie futro. Do picia zalecane są zatem miski z małymi otworami, jednocześnie nie głębokie.
Jeśli mimo to, kot mocno moczy się podczas picia, trzeba próbować z różnymi miskami, fontannami lub poidłami. Można wypróbować takze miski w typie jak na poniższym obrazku.

 
Wyglądają dośc zabawnie, ale pijąc z nich kot nie ma możliwosci umoczyć się jak w przypadku tradycyjnych naczyń.
Widzieliśmy już różne techniki picia u kota, od zanurzania całej brody w wodzie, po moczenie łapy i  zlizywanie z niej wody... prowadzić to będzie do zażółcenia futra.
Futro często zamoknięte żółknie, aby wizualnie polepszyć sytuację trzeba co jakiś czas stosować przeznaczone dla kotów białych szampony wybielające.

Czasem warto też pomyśleć dlaczego kot tak lubi się moczyć. Może mu być na przykład za gorąco i w taki sposób chce się ochłodzić. Albo ma suchą skórę na przykład z powodu  kosmetyków, które mu nie służą lub z braku odpowiedniej ilosci tłuszczy w diecie. Można uzupełniać je dodając do mokrej karmy nasiona Shia, rozgniecione nasiona lnu lub lekko skrapiać jego jedzenie olejami spożywczymi.

Kocie łzy

Każdy kot perski ze względu na płaski pyszczek ma zwężone kanaliki odprowadzające łzy. Skutkiem tego jest łzawienie z oczu. Można raz do roku u weterynarza wykonać zabieg czyszczenia kanałów. Łzy mają ciemno brunatną barwę i pozostawione przez kilka dni odbarwiają futro, szczególnie jasne. Należy zatem zawsze dbać o higienę oczu, przecierać je letnią przegotowaną wodą, wodą różaną lub specjalnym płynem zakupionym w sklepie zoologicznym. W miarę możliwości dbać, by okolice oczu były suche i czyste.

Zaczerwienione spojówki mogą pojawić się w okresie jesienno zimowym, czasem od kurzu lub przeciągu. Należy wtedy poprosić weterynarza o krople i kroplić oczy kilka razy dziennie. Po tygodniu wszystko powinno się unormować.


Korzystanie z kuwety.
Aby kot perski dobrze czuł się w kuwecie, musi ona być w miarę przestronna. Kocury dorastają do sporych rozmiarów i powinny mieć możliwość obrócenia się wewnątrz. Koty zakopują w żwirku to co zostawiły, jeśli kuweta jest otwarta, żwirek może rozsypywać się na zewnątrz. Zalecane są zatem kuwety zamknięte w formie budki z drzwiczkami oraz wycieraczka.


Kąpiel.
Aby utrzymywać futro w doskonałej kondycji trzeba kota kąpać. Najlepiej raz w miesiącu, wtedy nie tworzą się kołtuny, futro jest świeże i lepiej rośnie.
Jest wiele szamponów dla kotów długowłosych. Dobry szampon to taki, po którym futro łatwo się rozczesuje, nie filcuje się i pięknie lśni. Razem z szamponem można  stosować odżywki i witaminowe płukanki.

Po kąpieli nie należy zaniedbywać szczotkowania, szczególnie w okresie wiosennym i zimowym. Codzienne czesanie sprawia, że futro jest dotlenione, świeże i puszyste.Koty to mięsożercy. Dieta kota powinna więc być wysoko mięsna i zawierać tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, a prawie całkowicie pozbawiona produktów roślinnych, do trawienia których koci organizm nie jest przystosowany.

Nadmiar ciężkostrawnych dla kota węglowodanów, których źródłem w karmach są najczęściej zboża i ryż, doprowadzić może w szybkim czasie do otyłości i jej niebezpiecznych dla zdrowia skutków.
Wybierając karmę należy zwracać uwagę nie tylko na procentową zawartość mięsa, ale także na jego pochodzenie i jakość.


Szukamy karm zawierających mięsa o klasie przydatności do spożycia przez ludzi, pochodzące z hodowli, w których nie stosuje się antybiotyków i hormonów, a składniki pasz którymi żywią się zwierzęta hodowlane nie są przetwarzane genetycznie (GMO).Jakie są te persy.

Ich wygląd właściwie oddaje ich charakter.  

Czy kot wyglądający jak wata cukrowa może być groźny?
Persy to jedne z najbardziej łagodnych kotów domowych.

Nie jest to żadna przesadza. Persy są pozbawione wszelkiej wrogości, złośliwości i agresji. Są stworzone do przytulania.
Dobrze znoszą towarzystwo dzieci, nawet tych małych. Zdecydowanie lubią domowe zacisza, przywiązują się mocno do swojej rodziny. Ożywają w towarzystwie ludzi, chcą być zabawiane, głaskane i zauważone. Kiedy natomiast nikogo nie ma w domu najczęściej idą spać.

Persy są bardzo wesołe i lubią zabawę czymkolwiek. Nie mają jednak dobrej kondycji do biegania, kiedy zaczynają głęboko oddychać lub sapać najlepiej dać im dłuższą chwilę, aby odpoczęły.

Persy to koty kanapowe.

Bardzo chętnie zajmują wygodne miejsca do leżenia i tak spędzają większość dnia. Ożywiają się późnym popołudniem i wieczorem. 

Z natury swojej nie rozrabiają. Zupełnie nie interesują się przedmiotami domowego użytku jak zasłony, kable czy świeczniki. Nie są natomiast płochliwe, raczej zdystansowane i spokojne.

Persy są bardzo inteligentne, szybko nawiązują kontakt z ludźmi, wiedzą na ile mogą sobie pozwolić. Rozumieją kiedy im czegoś zabraniamy o ile jesteśmy wobec nich konsekwentni. Bardzo cenią sobie bliskość z człowiekiem, mocno przywiązuja się do swojej rodziny.

Jakich kociąt można spodziewać się w naszej hodowli?

Jakie koty hodujemy

Linie hodowlane można obejrzeć w rodowodach, które są umieszczone w opisie poszczególnego kota. Są to bardzo silne linie z całego świata, koty z wysokimi tytułami znane w całym "perskim świecie".
Dlaczego jest to ważne? Ponieważ wielu hodowców pracowało na obecny typ kota perskiego a my szanując pracę poprzedników pragniemy dalej rozwijać ten typ.

Preferujemy umaszczenie typu bikolor, co łatwo zauważyć ponieważ od samego początku tak dobieraliśmy nasze koty, aby właśnie ta cecha była naszą rozpoznawalną. Hodujemy koty typu bi-colour, arlekin i van i tylko takie kocięta przychodzą na świat w naszej hodowli.

Można spodziewać się kolorów:
rudy z białym
kremowy z białym
czarny z białym
niebieski z białym
szylkret niebieski z białym
szylkret czarny z białym

Serdecznie zapraszamy do podstrony kocięta jeżeli poszukują Państwo swojego wymarzonego kotka perskiego.

Hodowla Catmadness *Pl
KOTY I KOCIĘTA DOMOWE

ANKIETA

Tutaj możesz wyrazić opinię o stronie
.Kontakt

Poniżej nasze dane kontaktowe
Ogólne informacje o dostępnych kotach znajdują się na stronie i są one na bieżąco
aktualizowane. W razie pytań oraz po więcej informacji prosimy zwracać się do nas bezpośrednio.CATMADNESS

43-100  TYCHY
e-mail: kotyperskie@gmail.comMożesz nas odwiedzać na Facebook


Wróć na górę strony